Jordania

< Powrót

Jordania

Termin:

Cena za osobę:

Transport:

Wylot/wyjazd z:

Dzień 1

Spotkanie na lotnisku w Krakowie o 4:00. Wylot ok godz 06:00 przylot do Ammanu stolicy Jordanii ok godz 11:00

W cenie bagaż osobisty 40x30x20

Istnieje możliwość dokupienia większego bagażu

W bagażach podręcznych mogą znajdować się płyny, w tym kremy i balsamy do 100ml każdy!!!

Po wyjściu z lotniska udamy się do hotelu w celu pozostawienia bagażu a następnie zaczniemy zwiedzanie Ammanu. Stolica Jordanii to wielkie połacie piaskowca, w których zamieszkuje 4,5 miliona ludzi. Z drugiej strony to cywilizowane, młode miasto pełne genialnych ludzi, nowych biznesów pojawiających się wszędzie oraz miejsce, w którym życie kulturalne rozwija się dynamicznie. Wszystko po to, aby sprostać wymaganiom zabieganych, odnoszących sukcesy, młodych ludzi. Amman nie jest zainteresowany patrzeniem w przeszłość i zbytnim opowiadaniem o niej. Przeciwnie, miasto z pasją patrzy w przyszłość i przechodzi ciągłą transformację. Stolica Jordanii to młode miasto. Choć rozlewa się po wielu wzgórzach otaczających centrum, jest ona dzieckiem XX wieku. W zaledwie 100 lat, błotniska, mało znacząca wioska, przekształciła się w monstrualnej wielkości miasto. Emir Abdullah, władca równie młodego kraju, jakim jest współczesna Jordania, w 1921 roku wybrał to miasto na swoją stolicę. Jednym z powodów tej decyzji było to, iż Amman leżał na trasie wspaniałej osmańskiej linii kolejowej, dziś niestety nieczynnej, która łączyła syryjski Damaszek z saudyjską Medyną. Brak zabytków i betonową dżunglę rekompensuje spokój i widoczna na każdym kroku tolerancja i pokojowa koegzystencja trzech wielkich religii. Kościoły sąsiadują z meczetami, zaś stosunki państwa jordańskiego z sąsiednim Izraelem należą do najlepszych w regionie. Niektóre świątynie, jak choćby meczet króla Abdullaha, współdzielą nawet jeden parking z położonymi obok chrześcijańskimi świątyniami. Wiadomo, z racji różnych dni świętowania, nie ma żadnego konfliktu interesów. Jest za to przyjazna współpraca. W Ammanie zobaczymy: Meczet króla Abdullaha, jednak najciekawsze w niej jest to, iż tuż obok położony jest pokaźny kościół. Chrześcijanie wychodzący z świątyni serdecznie witają się z braćmi muzułmanami po drugiej stronie ulicy. Ich samochody zaparkowane są zaś na wspólnym parkingu położonym przed świątyniami Dla pragnących zakupowych doznać w jordańskich galeriach, poleca się spacer w przeciwnym kierunku do centrum. Kilka minut powolnego spaceru dzieli meczet od wielkich galerii handlowych i wieżowców położonych w nowej, biznesowej części miasta tuż za nim. Idąc dalej trafimy na Drogę z Paris Square do Downtown

Opuściwszy meczet króla Abdullaha i skierowawszy się w stronę centrum, trafimy na urokliwe uliczki prowadzące nas ku Paris Square. To kolejne miejsce, w którym młodzi mieszkańcy stolicy mieszają się z turystami w nowoczesnych kawiarniach górnej części miasta. Schodząc z Paris Square w kierunku centrum, trafimy zaś na wspaniałe schody łączące górną część miasta z dolnym centrum. To miejsce wypełnione sztuką uliczną oraz kolejnymi, ukrytymi knajpkami, w których skosztować możemy wyśmienity hummus i wspaniałą kawę z kardamonem. Po odwiedzeniu najważniejszych punktów, pozostaje nam spędzić popołudnie i wieczór na spacerach po dolnym mieście, czyli centrum Ammanu, najbardziej żywej, różnorodnej i kolorowej części miasta. W niej warto zapuścić się w kulinarną podróż po mieście – od legendarnego street foodu w restauracji Hashem, przez miejsca z różnorodnymi sokami po słodką knafę w budce tuż obok wspomnianej wcześniej knajpki. Czas wolny na kolację w mieście, powrót do hotelu. Nocleg.

Dzień 2

Wczesne śniadanie i przejazd do Petry (240km ok 3/4 godz ) Dziś czeka nas zwiedzanie różowego miasta – Petry. Ten wspaniały kompleks starożytnych budowli, to jedno z najsłynniejszych stanowisk archeologicznych na świecie, bez wątpienia najcenniejszy skarb Jordanii i największa atrakcja turystyczna, odwiedzana przez turystów z całego świata. Przez Wąwóz As-Sik, dotrzemy do monumentalnych grobowców. Szczególnego uroku temu miastu dodaje niezwykła barwa skał, z których wykuto tutejsze budowle – w zależności od pory dnia Petra mieni się złotem, czerwienią i delikatnym różem. Główny zabytek starożytnego miasta Petra został wykuty w skale w I-II w. n.e. Jego fasada mierzy 40 m wysokości i 25 m szerokości. Zdobią ją kolumny z korynckimi kapitelami oraz częściowo zachowane posągi i płaskorzeźby. Skarbiec wykuto w różowym piaskowcu, W godzinach popołudniowych powrót do hotelu, czas na kolację i nocleg.

Dzień 3

Późne śniadanie a po nim przejazd nad Morze Martwe. To nieziemski krajobraz pomalowany barwami bieli, turkusu, szafiru i błękitu. To niesamowite miejsce, gdzie przy samym brzegu możemy zaobserwować bajkowe formacje solne wyglądające niczym rafa koralowa, penitenty czy lodowe formy. Piękno krajobrazu Morza Martwego zachwyci niejednego. Będąc w Jordanii, nie można odpuścić wizyty nad Morzem Martwym. Jednak , sama kąpiel w wodzie i zabawa w nacieranie się zdrowotnym błotem to za mało. Zdecydowanie trzeba wybrać się na przejażdżkę samochodem wzdłuż wybrzeża, aby móc podziwiać piękno jego krajobrazu. Wszystko wygląda, jakby śnieg, który bije po oczach swoją bielą. W niektórych miejscach jest on delikatnie przybrudzony naturalnym materiałem.
Woda Morza Martwego w tych miejscach ma niesamowity kolor. Jest błękit, jest turkus, jest szafir. Wszystko zależy od tego, jak padają promienie słoneczne, czy w danym miejscu jest głęboko, czy płytko. Obiad w hotelu z kompleksem basenowym, leżaki, ręczniki plażowe. Po dniu spędzonym nad Morzem Martwym powrót do Ammanu, czas na kolację. Powrót do hotelu, nocleg.

Dzień 4

Śniadanie, wykwaterowanie, przejazd na lotnisko. Ok godz 12:00 wylot do Polski. Przylot do Krakowa ok godz 15:00

* godziny lotów podane są wg czasu lokalnego. Czas w Jordanii +1 godz

Cena imprezy zawiera: przelot samolotem Kraków Amman Kraków z w/w bagażem, hotel ze śniadaniem (3 noce) – Amman, wypożyczenie samochodu + paliwo na 750km, wiza wjazdowa do Jordanii, bilet do Petry, bilet do Cytadeli, obiad nad Morzem Martwym, wstęp na plaże, leżaki i ręczniki plażowe. Test PCR konieczny do wjazdu na teren Jordanii, ubezpieczenie z KL na wypadek Covid – konieczne przy wjeździe do Jordanii

(OFERTA BIURA ZEWNĘTRZNEGO)